A Hold

Csak tükröződöl, nem is vagy.
Mások fölött nagy hatalmad.
Nem győzi le önmagad.     (Szepes Mária)

H

Ősidők óta, legélénkebben foglalkoztatja az emberiséget két égitest. Ezen égitestek egyike a Hold.
Az idők kezdetén születtek a Holddal kapcsolatos legendák, a mítoszok, és kialakultak a vallások és a hozzárendelt Istenek. Természetfeletti képességgel és erővel ruházták fel, tisztelték leborultak előtte és áldoztak neki. Szent helyeket építettek, ahol szertartások rituálék folytak a Hold tiszteletére.
Színesebbnél színesebb, különös és lenyűgöző mondák, históriák terjedtek szerte a világon a Holdról.
Számtalan megfigyelés, tapasztalás vezette a tudós csillagászokat, csillagfejtőket, ami mára természetesnek vett ismeretet adott a Holdról.
Keletkezéséről több teória is született. Ma hivatalosan elfogadott, hogy egy bolygóközi ütközés eredményeképpen alakult ki a Holdunk. Mintegy 4milliárd évvel ezelőtt a Földünk összeütközött egy igen nagyméretű égitesttel, melynek következményeképpen, a Földből kiszakadt egy méretes darab és ez a darab formálódott, alakult, gyűrűvé, majd bolygóvá, majd pedig pályára állt és lett belőle Hold.
Elliptikus pályán, az ekliptikához közeli síkon kering a Föld körül. A Holdnak erős gravitációs hatása van. Ami elsőként Földünk keringését stabilizálja. Majd időről-időre, ciklikusan, a világ tengereit megemeli, akár 15 méterrel, a földet feldomborítja negyed méterrel. Ár-apály jelensége.
Kötött keringése miatt, mindig ugyanazt az oldalát látjuk. A naprendszerben a leggyorsabban keringő égitest. Átlagosan 28-29 nap alatt kerüli meg a Földet. Évente kb. 4 cm-t távolodik a Földtől. Saját fénye nincs, a Nap fényét tükrözi vissza. Mindig kör alakú, csak mi látjuk másként a Földről nézve, a szerint, hogy a Nap mely részét világítja meg keringése során. Időről időre elfogy és teljessé lesz újra. Ezek a Holdfázisok.
Csodálatosan változó Holdunk színt is vált időnként. Sejtelmes kék színben pompázik, amikor egy hónapon belül kétszer fordul elő, hogy telihold van. Kb. két és fél évenként adott hónapban a második telihold kék.
Még egy ritka jelenség (nem bánom, hogy ritka) kékre festi a Holdat. Az irtózatos erejű vulkánkitörés. Ilyen volt a Krakatau kitörése. A hamu felhő elérte a Föld légkörének felső terét, ez festette kékre a Holdat.
A Hold, mint archetípus (őskép) tökéletesen példázza érzelmi, lelki létezésünket. Mint szimbólum, mutatja, mennyire váltózóak vagyunk. Mikor vagyunk teljesek és mikor érzünk úgy, hogy hiányzik a másik felünk. Egy részünk örökös sötétségben (tudattalanban) van, mint a Hold nem látható fele.
Ahogy a tudattalan tartalmakat beintegráljuk személyiségünkbe, egyre többször élhetjük meg a kiteljesedett elégedett életérzést.